Nebezpečné dědictví

8. srpna 2018 v 15:27 | Rogue |  Knížky
https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162359/big_nebezpecne-dedictvi-162359.jpg
Autor: Alison Weir
Počet stránek: 470
Anotace: Píše se rok 1562 a lady Kateřina Greyová byla právě uvězněna v Toweru i se svým manželem Edwardem. Jejich jediným zločinem je, že tajně uzavřeli sňatek z lásky a zplodili syna, který by jednou mohl sáhnout po anglické koruně. Oba totiž mají nebezpečně blízko k trůnu a královna Alžběta se cítí ohrožena. Bude požadovat trest za zradu - trest nejvyšší? Kateřinina starší sestra Jana Greyová, slavná "devítidenní královna", jej za minulé královny Marie Krvavé již postoupila. Kateřina slýchá ve věži Toweru hlasy, snad ozvěny dávného zločinu, který se tu stal. Příběh se vrací o 80
let zpátky do roku 1483, kdy k nemanželské dceři nechvalně proslulého krále Richarda III. Kate Plantagenetové doléhají temné zvěsti o zmizení a vraždě dvou malých princů.Můj názor: Kdo by nebyl pronásledován temným přízrakem fascinace, když dojde řeč na "prince z Toweru"? Dnes minulost, tehdy aktuální dění, avšak jeden rys má celá situace společný - můžeme se dohadovat, jak to bylo, co přesně a z čího příkazu se odehrálo a zda to skutečně dopadlo tak, jak si domníváme a jak se jeví nejpravděpodobnější.
Popis knihy mě velmi zaujal, bližší zkoumání můj zájem jen povzbudilo; o Janě Greyové víme poměrně dost, ovšem o její sestře jsem nikdy tolik neslyšela. Obdobně známe Richarda III (byť vinou Shakespeara v zkreslené podobě), ale o osudu jeho dětí nám není mnoho známo. Abych byla upřímná, tak jsem vůbec netušila, že měl dceru.

Čtení samotné mi ovšem tolik nadšení nepřineslo. Po celou dobu jsem se nemohla zbavit dojmu, že dívky jsou neskutečně naivní skoro až hloupé. Vím, že pohodlí dvacátého prvního století se mi dobře argumentuje; jsem vychovaná v duchu zcela jiných tradic a zásad, zaujímám zcela jiné postavení než žena v patnáctém a šestnáctém století a celkové tempo mého života je docela jiné; v době kdy jsem nastupovala na druhý stupeň základní školy a nebyla víc než dítě, které si může maximálně rozhodnout o barvě oblečení a složení večeře byly tehdejší "děti" provdávány, rodily děti a řídili vlastní domácnost. Na jedné straně patřili k dospělým, na druhé straně jim chyběly ony zkušenosti, které nutně přichází až s věkem a proto Kathrine Greyovou a Kathrine Plantagenetovou nechci soudit příliš tvrdě.
Osudy obou dívek se skoro dojemným způsobem protkávají a doplňují; obě se hřály na výsluní slávy a záhy zažily bolestivý pád na dno. Obě stály blízko koruny a přesto zoufale daleko od centra dění. Oběma nebylo přáno kráčet po cestě, po které toužily. Do nelehkých osudů dívek, které se nikdy nemohly setkat je zajímavým způsobem vložen příběh princů z Toweru - Kathrine Plantagenetová jej žila, Kathrine Greyová do jisté míry prožívala osud samotných princů a zároveň stejně jako jejích předchůdkyně toužila po pravdě.

Není to špatné čtení. Vlastně je to celkem zajímavé čtení, ale upřímně jsem čekala o něco více a zmiňování chování obou hlavních hrdinek (mnohdy nelogické, zbytečně nebezpečné, riskantní ba přímo provokující) mi ubíralo potěšení ze čtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 8. srpna 2018 v 18:53 | Reagovat

Mně se knížka líbila, ale určitě to není nejlepší kniha od Weirové. Bylo to dost smutné čtení, hlavně ke konci. Už si nepamatuju, že by mi tam nějak vadilo naivní chování, nebly to dokonalé hrdinky, ale nedokonalé dívky s chybami.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama