Diskuze č. 34

24. července 2018 v 13:39 | Rogue |  Diskuze
Po čase mě napadlo téma k diskuzi, tak se do toho pojďme pustit, jsem opravdu zvědavá, co se dozvím :)
http://www.mariavillelakebb.com/wp-content/uploads/2015/10/Geocaching.png
Řeč bude o geocachingu! :)
Znáte? Neznáte? Máte chuť se do něj pustit nebo jste od této zábavy z nějakého důvodu upustili? Kolik kešek máte na kontě? Které kešky jsou vaše nejoblíbenější, jakou nejzajímavější kešku jste našli?
Myslím, že námětů k diskuzi je na toto téma nepřeberně a proto nechávám na Vás, co se dozvím.Vzhledem k tomu, že jsem za téma diskuze zvolila geocaching jste nejspíš uhádli, že se mu věnuji. Protože si sama dobře vzpomínám, jak překvapená jsem byla, když jsem o keškách poprvé slyšela a dělám si iluze, že někomu mohu rozšířit obzory, tak si na úvod dovolím pár slov o tom, co to geocaching vůbec je.

Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, při které se hledají ukryté schránky pomocí zeměpisných souřadnic. Skrytá schránka cache (čti "keš" nebo "keška").
Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umísťování keší na zajímavá místa. Jejich úkolem je přivést kačery do tajemných zákoutí, ať už v České republice nebo po celém světě. V popisu keše neboli listingu bývá vysvětleno, čím je místo zajímavé a proč právě zde byla tato keška založena.

Zjednodušeně řečeno se jedná o hru, ve které někdo někam schová krabičku, do níž vloží logbook, tužku, případně další předměty. Poté publikuje informace o poloze této keše, aby jí další kačeři mohli nalézt. Všechno se odehrává na oficiálním webu této hry. Na webu geocaching.com má každá keš svoji vlastní stránku, kde jsou zveřejněny informace, vedoucí k jejímu nalezení.

Cíl hry si každý kačer stanoví sám, nejčastěji ale jde o nalezení co možná největšího počtu keší. Někdo se zaměřuje na keše s vysokou obtížností, jiný například sbírá kešky v zahraničí.
Zdroj: http://kesky.cz

Osobně bych dodala ještě to, že abyste mohli začít kešky lovit je třeba se na webu geocacing.com registrovat (vytvořit si účet), což je bezplatné. Po registraci, která obnáší v podstatě jen vymyšlení originálního jména už máte přístup k mapě celého světa, která obsahuje informace o keších a můžete začít lovit.

K této hře jsem se dostala před několika lety, shodou okolností to také bylo v létě, kdy mi zavolala má kamarádka a zeptala se, zda bych nechtěla jet s její rodinou na kešky. Keška pro mě byl zcela nový výraz a upřímně jsem chvíli přemýšlela, zda mě láká na sběr exotického ovoce nebo oč běží. V rychlosti mi to vysvětlila, ješte týž den jsem si vytvořila registraci a večer ulovila své první kešky. Líbilo se mi to a vydržela jsem u toho dodnes.
Pravda je, že počet mnou sesbíraných keší není do dnešního dne nijak závratně vysoký; beru to jako svůj koníček, kterému se věnuji, když je čas a chuť. Nejsem natolik ortodoxní lovec, abych lezla po skalách nebo se plazila blátivou strohou popřípadě čekala na frekventovaném místě do tří hodin ráno, až se vyprázdní a budu moct kešku vyzvednout.
To je důležité. Při odlovu keše by Vás totiž nikdo neměl vidět.
Kešky beru spíše jako doplněk svého volného času než li jeho náplň. Zpravidla to není o tom, že bychom hledali, kam můžeme jet na kešky, ale tak, že když někam jedeme, tak se podíváme, zda tam nějaké kešky jsou. A když se nám na daném místě chce hledat keška, tak jdeme do toho. Pokud se nám nechce, tak jdeme od toho ;) Rozhodně si více užívám návštěvy daného místa než bych tam blbla s keškama.

Líbí se mi, když má keška nějaký nápad/příběh. Jedna z prvních keší, kterou jsem ulovila měla téma Zeměplochy. V podstatě to byla obyčejná procházka obyčejným lesem, jaký známe všichni, avšak autor ji svým nápadem vdechl zcela jedinečný punc a my všichni se vezli na dobrodružství jeho pomyslným průvodcem byl Mrakoplaš.
Jedna z nejdobrodružnějších kešek, které jsem ulovila se nacházela na vrcholku komína. (Znáte film Postřižiny? Tak na takovém komíně byla).
Ráda vzpomínám na keš, která se nachází v Kutné Hoře. Provede Vás netušenými zákoutími města a na závěr poskytne jedinečný výhled na kutnohorské památky a kolem sebe nemáte jediného turistu.

Geocachingu se věnuji ráda :) Líbí se mi, že může člověka zavést na krásná místa, o kterých neměl ani tušení. Hýbete se, musíte zapojit hlavu a jste venku na vzduchu - co víc si přát? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte twitter?

Ano
Ne

Komentáře

1 Katie Katie | Web | 25. července 2018 v 0:52 | Reagovat

Joo, s keškama jsme začali kdysi dávno, když s tím přišel někdo z kámošů, upřímně vůbec nevím kdo :D. Nakonec jsme od toho ale upustili, protože se běžně prostě věnujeme turistice - to jsou vlastně jediné keše, co jsem kdy ulovila - na horách. A když se věnujeme turistice, tak opravdu. A kešky nás od toho trochu zdržovaly. Chvilku jsem přemýšlela, jestli něco nezkusit teď v Anglii, ale zase - věnuju se tu hodně chůzi pěšky a nechce se mi okolo toho blbnout.

Keška, kterou si nejvíc pamatuju, je jedna, kterou jsme našli omylem ve tři ráno v Brně s kámošema. Když nám došlo, co to je, podepsali jsme se tam prostě jen tak (už ani nevím, jaké jméno měl náš účet, když jsme sbírali - a kámoši ani účet neměli nikdo) a jeden kámoš tam přihodil pár věcí, co našel po kapsách. Nakonec se ukázalo, že je tam přihodil proto, že z toho nenápadně vytáhl kamínek, když jsem se nedívala - a ten pak dal mně :-). Strašně sweet a opravdu, ten kamínek byl přesně takový, jaký bych jistě sebrala i na zemi, kdybych ho našla :-).

2 Janiss Janiss | Web | 25. července 2018 v 19:20 | Reagovat

Znám to, ale nevěnuji se tomu. A teda ani mě to nějak zvlášt nezajímá :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama