Anna Boleynová; Králova posedlost

10. července 2018 v 10:00 | Rogue |  Knížky
https://www.knihydobrovsky.cz/files/thumbs/mod_eshop/produkty/a/9788075077158_anna-boleynova-kralova-posedlost.7943.280299474.1509006728.jpg
Autor: Alison Weir
Počet stránek: 472
Anotace: Mladá žena, která změnila běh dějin. Anna se po letech strávených v královských palácích Francie a Burgundska vrací do Anglie, strhává na sebe pozornost anglického dvora a rozehrává hry dvorské lásky. Když ale král zavelí, všechna hra končí. Anna má ducha i odvahu hodné koruny - a korunu chce také získat. Za každou cenu.Můj názor: Na pokračování strhujícího příběhu o manželkách Jindřicha VIII., jsem se velmi těšila. Příběh Anny Boleynové je v mých očích zcela fascinující; byť s velmi tragickým podtónem. Žena, která dle dobových svědectví nebyla oslnivou kráskou (nebo minimálně neodpovídala tehdejším ideálům) dokázala panovníka přimět, aby učinil nemyslitelné a pozvedl ji do úlohy královny. Přesto se celá situace nevyvíjela a především neskončila tak, jak by se Anna přála.

Alison Weirová ctí ve svých románech historickou přestnost, avšak tentokrát jsem si při čtení nemohla pomoct a cítila jsem, že čtu spíše román používající historické postavy a dobu než li historicky hodnotné dílo. Anna Boleynová je postava zahalená tajemstvím, nedochovaly se po ní žádné písemnosti (dopisy, deníky...) a tak se můžeme jen domýšlet, jaká skutečně byla a jaké byly její motivy; milovala Jindřicha? Milovala svou malou dceru? Intrikovala tak, jak se její současníci domýšleli? Annu známe pouze jako krajně neoblíbenou královnu a ze svědectví jejích současníků a ta nejsou nijak lichotivá. Autorka tedy přišla s vlastním pohledem na věc; neříkám, že tak to být nemohlo. Všechno, co si dnes říkáme o historii jsou v podstatě jen naše dohady a skutečné pohnutky neznáme a nemůžeme říkat, že známe ty osoby, i když se po nich něco zachovalo. Nicméně jsem měla dojem, že se vzdaluji historii a čtu něco, co se zrodilo v hlavě jiných.
Kniha je na každý pád velmi přesným dokladem toho, jak se v tehdejší době žilo a smýšlelo; jednoduché to v žádném ohledu nebylo. A jednoduchý nebyl ani život Anny Boleynové, ať už se rozhodneme věřit příběhu, jak ho vidí Alison Weirová nebo si vymyslíme vlastní verzi. Prchavé okamžiky štěstí (pokud je tak Anna vůbec prožívala) velmi tvrdě vykoupila léty bolesti, strachu a úzkosti. A kde skončila její cesta všichni dobře víme....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 10. července 2018 v 18:01 | Reagovat

Já jsem při čtení neměla pocit, že by byl román příliš vzdálený historické skutečnosti. Opravdu nikdo nemůže vědět, jaké vnitřní pocity Anna prožívala. Ale nikdo není černobílý, takže si nemyslím, že by byla pouze zlá potvora, ale zároveň určitě nebyla dokonalá. Mě knížka hodně zasáhla, hlavně ten konec.

2 Alethea Alethea | Web | 10. července 2018 v 22:02 | Reagovat

Ty si čítala aj Pád Anny Boleynové, pokiaľ sa nemýlim? Ak by si to porovnala, ktorá kniha ti príde zaujímavejšia? :-)

3 Alethea Alethea | Web | 10. července 2018 v 22:04 | Reagovat

[2]: Alebo teda v čom je hlavný rozdiel medzi knihami?

4 Rogue Rogue | Web | 24. července 2018 v 13:08 | Reagovat

[1]: Určitě nechci tvrdit, že takhle to být nemohlo a také Annu nespatřuji jako bezcitno a zlou potvoru.
To mírně negativní hodnocení pramení především z toho, že Alison Weirová ctí ve svých knihách historické skutečnosti a fakta. Tady jsem však měla pocit, že "zašla trochu daleko" - ano, používala zachované dopisy Jindřicha, vycházela z toho, kde se Anna v daném období pohybovala a tak dále, ale myslím, že to na román vyprávěný z Annina pohledu nestačí. Dnes se opravdu můžeme jen dohadovat, jaké byly její pohnutky a co prožívala. Vůbec nechci říkat, že paní Weirová nemohla mít pravdu - mohlo to tak být. Nicméně touto formou (psáno z pohledu Anny) mi to úplně nesedlo a celou dobu jsem měla pocit, že čtu spíše román než li historické dílo.
Ten konec mě také hodně zasáhl :-(

[2]: Ano, Pánd Anny Boleynové jsem četla také.
Hlavní rozdíly? V mých očích se ty knihy opravdu obtížně porovnávají nebo každou považuji za jiný šálek kávy.
Tato kniha (Králova posedlost) je v mých očích především románem, kde autorka dovolila pracovat své fantazii. Jak jsem psala Silwiniel - nechci říkat, že takhle to být nemohlo, odsuzovat Weirovou, že si to vymyslela. Ale po staletích se můžeme opravdu jen dohadovat, jaká Anna byla a jaké byly její motivy a tohle je jedna z možných verzí.
Weirová v mnohém vychází z doložených faktů (dopisy, skutečná místo pobytu, svědectví současníků, zaznamenaná vyjádření Anny či Jindřicha)a v knize mapuje celý Annin život - od dospívání na dvorech cizích zemí, přes to dlouholeté namlouvání s králem, čekání na jeho rozvod a všechna martyria s tím spojená, jejich manželství a nechybí ani Annin tragický konec. Je to opravdu důkladná sonda do tehdejšího života.
Pro mě je tato kniha spíše románem.

Pád Anny Boleynové je literaturou faktu. Weirová se v této knize věnuje velmi úzké části "života" Anny Boleynové - lépe řečeno jejím posledním dnům, velmi detailně opisuje její zatčení, následná soudní řízení i její čekání na popravu. Dává k nahlédnutí i procesy s jejími spoluobviněními, nabízí mnoho různých úhlů pohledu (byla obvinění smyšlená - ano či ne a z jakých důvodů tak soudí), popisuje prozatímní dění na Jindřichově dvoře a pohnutky jednotlivých osob zapojených do tohoto procesu.

Kdybych měla tuto vyčerpávající výpověď shrnout pak bych to řekla takto - Králova posedlost je spíše románovým dílem, ačkoliv ctí historickou přesnost.
Pád Anny Boleynové je spíše literaturou odbornou, seriózně se věnující tehdejšímu dění.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama