Kateřina Aragonská; Pravá královna

18. června 2018 v 9:18 | Rogue |  Knížky
https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/300458/big_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg
Autor: Alison Weir
Počet stránek: 550
Anotace: Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.(zdroj)


Můj názor: Prozatím mi žádná z knih Alison Weirové nepřinesla zklamání a nejinak tomu bylo také u tohoto titulu. Stále obdivuji, jak mistrně autorka kombinuje historickou přesnost s poutavosti a živostí svých děl, která tak čtenáře pevně uchopí na prvních stránkách knihy a pustí až v poslední větě celého díla. Samozřejmě můžeme polemizovat o tom, že ani dobová svědectví, korespondence nebo reálné místo pobytu osob v danou chvíli nám stále nevypovídá o tom, jaký byl jejich charakter a že zde opravdu pracují jen domněnky, přání nebo potřeby spisovatele, ale podání Weirové je uvěřitelné; postavy vystupující na stránkách knihy jsou skutečnými lidmi, kteří před staletími žili a dýchali stejně jako my dnes. Nejsou ani příliš romantičtí, zasnění nebo snad zlí a mstiví; jsou to zkrátka lidé a jejich povaha má své záporné i kladné stránky.
Život Kateřiny Aragonské nebyl vůbec lehký; jako mladá dívka na prahu dospělosti je vyslaná do cizí země, o které ví jen pramálo včetně dorozumívacího jazyka. Stejně jako ona rychle zjišťujeme, že představuje pouhou figurku na šachovnici moci a její důležitost klesá i stoupá závratným tempem. První šťastná léta manželství jsou rychle vystřídána absencí mužského dědice trůnu a Kateřina se stále více vzdaluje od idylické představy manželky a královny.
Po přečtení nemohu pochybovat o tom, že Kateřina byla velmi vytrvalá (snad až zatvrzelá) žena, která neochvějně stála za tím, co považovala za správné. Zda jí to bylo ke škodě či užitku se dnes můžeme pouze dohadovat. Na každý pád jsem četbou byla pohlcena na 100% ačkoliv na mě působila dost chmurně a nevesele.

Od Alison Weir jsem četla:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Remi Remi | Web | 18. června 2018 v 17:57 | Reagovat

Taky jsem o téhle knize chvíli přemýšlela, ale upřímně, na 550 stránek nemám teď čas... Třeba někdy. :) Pěkná recenze. :)

2 Alethea Alethea | Web | 18. června 2018 v 19:57 | Reagovat

Na mňa teraz čaká Královna Alžběta, tak som zvedavá :) Verím, že bude tiež rovnako dobrá ako zatiaľ všetky Weirovej knihy, ktoré som čítala.

3 Silwiniel Silwiniel | Web | 23. června 2018 v 7:16 | Reagovat

Tohle je opravdu skvělá knížka! Kateřina rozhodně neměla lehký život. Z různých filmů jsem k ní neměla příliš kladný vztah, byla tam většinou ukazovaná jako ta zlá potvora, která se nechce Jindřicha vzdát, ale díky téhle knížce ji vnímám úplně jinak. Myslím, že ta největší chyba byla na straně Jindřicha. Ale ještě víc mě dostala Anna Boleynová, i když ten konec byl opravdu síla, měla jsem pak problém v klidu usnout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama