Kati

2. května 2018 v 11:15 | Rogue |  Divadlo
Režie: Jan Frič
Uvádí: Klicperovo divadlo, Hradec Králové
Délka představení: 2 hodiny, 20 minut (včetně přestávky)

Slovo divadla: Bývalý mistr popravčí Harry si poté, co byl v roce 1965 v Anglii zrušený trest smrti, otevřel hospodu v Oldhamu. Tráví tak na stará kolena čas za výčepním pultem a vypráví svým štamgastům Billymu, Charliemu, nahluchlému Arthurovi a detektivovi v civilu, inspektoru Fryovi, o zlatých starých časech. V lokále mu vypomáhá jeho žena Alice a depresivní puberťácká dcera Shirley a jako nejvyšší míra vzrušení v rámci poklidného života na severozápadě Anglie se zdá být návštěva londýnského pisálka Clegga, který chce s bývalým katem udělat rozhovor. Při něm narazí na Harryho věčné trauma, kterým není ani tak jeden nejasný proces s velice jasným verdiktem, jako spíše vzájemná řevnivost s Harryho bývalým konkurentem a kolegou, druhým anglickým katem Pierrepointem. Pak se ale na ospalém předměstí objeví tajemný mladík Mooney, Harryho dcera náhle podivně zmizí a přichází tedy čas vydat se po stopách spravedlnosti… (zdroj + moje úpravy)


Můj názor: Od autora hry Martina McDonaha jsem v minulosti zhlédla několik her a proto jsem očekávala velmi syrovou podívanou; dá se říct, že v tomto ohledu se můj předpoklad naplnil, avšak na druhou stranu mám pocit, že v porovnání s předchozími kusy jsou Kati kusem, který snese i méně otrlý divák. Na dílech autora se mi líbí především současnost - nastavuje zrcadlo společnosti a na to se já velmi ráda divám. Kati jsou doslova přehlídkou soudobých problémů - před představením jsem měla za to, že hra se bude točit především kolem trestu smrti a teď mám pocit, že trest nejvyšší určitě nebyl tématem číslo jedna.
Proti provedení Klicperova divadla nemám co namítnout - velkolepá scéna dotažená do nejmenších detailů, zajímavé drobnosti i vtipy. Líbilo se mi propojení s digitální technikou; nechci prozrazovat více. Jan Vápeník v hlavní roli mi jen potvrdil své kvality a nově jsem se nadchla pro Jiřího Panzera - viděla jsem jej dříve v jiných představení a měla z něj nijaká pocit; teď jsem jen zírala, jak obrovskou genialitu na jevišti předvedl. Jediné ženské role v představení - Natálie Řehořová a Zora Valchařová-Poulová byly úžasné. Vlastně musím vyzvednout i role vedlejší, muže v rolích štamgastů hospody; s minimem textu dokázali divy, o to více hráli tělem a výrazem a bylo to skvělé.
Za mě velmi dobrá podívaná.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 4. května 2018 v 19:20 | Reagovat

Zní to jaké zajímavé téma. V divadle jsem už dlouho nebyla, budu to někdy muset napravit!

2 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 7. května 2018 v 10:40 | Reagovat

Člověk se ve škole učil o divadelních hrách z před předminulého století, ale o těch současných nemá ani tucha. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama