Milý Gabrieli

10. března 2018 v 10:50 | Rogue |  Knížky
https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/158/145_bg.jpg
Autor: Halfdan W. Freihow
Počet stránek: 144
Anotace: Milý Gabrieli je dopis otce svému autistickému synovi. Otec se snaží pochopit a s láskou Gabrielovi vysvětlit, proč a v čem je jiný než ostatní děti. Synův autismus jej plní nekonečným smutkem, ale i pýchou nad tím, jak jeho syn dokáže se svým handicapem zápasit. "Ty sám jsi také tak trochu paradox, složitý, nevypočitatelný a náročný, nikdy se s tebou člověk nenudí, vždycky něčím překvapíš a není ti snadné rozumět. Jsi jako sám jazyk, Gabrieli." (zdroj + moje úpravy)Můj názor: Četlo se mi nesmírně těžce. Vzhledem k poměrně hektickému období, které právě prožívám to nebyla dobře zvolená kniha. "Milý Gabrieli" není nervy drásajícím thrillerem, ale určitě to není odpočinková literatura. Bylo to trochu jako vzít do ruky Autismus & Chardonnay, zbavit ho veškerého vtipu a nechat si jenom smutek.
Jedná se o značně otevřenou zpověď otce, jehož syn je obtěžkán autismem. Kniha je koncipována jako dopis o denních i životních strastech, nástrahách i překvapeních, které autismusm přináší. Otec podrobně vypráví, co všechno autismus přinesl, objevil i zval. Dopis adresuje právě svému synovi, který si jej ale nikdy nepřečte - anebo možná přečte, ale nepochopí, protože náš a autistický svět si jsou nesnesitelně blízko a zároveň daleko. Nebylo to lehké ani veselé čtení, ale zároveň bylo prodchnuté nekonečnou lásko.
Nechce se mi ani tolik vyzvednout příběh jako spíš jazyk, kterým je kniha napsaná. S norským autorem jsem se setkala poprvé a byla to docela jiná mentalita, docela jiný styl vyjadřování než na jaký jsem zvyklá. Slovní obraty, přirovnání, různá zamyšlení - to vše bylo fascinující a nové, zcela nepoznaná stránka krásy jazyka. V tomto ohledu pro mě byla kniha dokonalá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama