Sen noci svatojánské (Letní Shakespearovské slavnosti 2017)

22. července 2017 v 10:13 | Rogue |  Divadlo
Režie: SKUTR (Lukáš Trpišovský, Martin Kukačka)
Délka představení: 2 hodiny, 15 minut (+ přestávka)

Spletitý děj podobný snu, kde jednotlivé postavy podléhají kouzlu magické letní noci. Zrcadlo vývoje vztahu od první zamilovanosti až po manželskou krizi. Není lepší zemřít jako Pyramus a Thisba či Romeo a Julie dříve, než se do vztahu vkrade čas? Hra o lese, žárlivosti i vášni a hlavně o tresti květu zvaného Violka lásky, díky níž vidět neznamená vidět.

Obsazení:
Theseus/Oberon - David Prachař
Hippolyta/Titanie - Vanda hybnerová
Egeus/Puk - Csongor Kassai
Lysandr - Martin Písařík
Demetrius - Lukáš Příkazský
Hermie - Hana Vagnerová
Helena - Zuzana Stavná
Poříz - Josef Polášek
Klubko - Marek Daniel
Píšťala - Václav Kopta
Novomanželé - Marie Poulová a Pavel Neškudla
Elfové a víly
*obsazení z večera, kdy jsem představení viděla. Kompletní seznam k vidění zde*

Z loňského Romea a Julie jsem byla více nž unešená a měla jsem to štěstí usednou do hlediště i v letošním roce a vychutnat si další počin Shakespearovských slavností - opět od režisérské dvojice SKUTR.
Jejich představení se pro mě vyznačují jakousi snovostí (v tomto díle to bylo víc než příznačné), neotřelostí a romantikou, která může při pohledu na scénu bít do očí, ale nikdo jí nemůže označit za nevkusnou. Ctí předlohu a přesto dokáží do hry pronést mnoho aktuálního - ať počínáním postav nebo jejich narážkami.

Příliš jsem nevěděla, co od představení čekat - žádného z herců jsem prozatím neviděla naživo. Ač sama nevím proč, tak mi David Prachař není dvakrát sympatický, ale jeho živý herecký projev mě přesvědčil - byl opravdu skvělý. Jeho prvotní projev, ze kterého měl divák získat pocit civilnosti a nepřipravenosti byl správně zakřiknutý a rozpačitý, ale potom se rozehrál a nestačila jsem zírat. Bylo jej plné jeviště a byl stejně dobře laskavý jako bezcitný.
Vanda Hybnerová neměla roli nijak velkou a přesto složitou - kdo by na jevišti s potěšením předváděl sexuální scény? Kdo by s potěšením předváděl sexuální scény, které mají působit velmi otevřeně a zároveň nesmí být vulgární? Navíc měla ve hře poměrně málo prostoru - a přesto se dokázala zapsat do paměti.
Na Csongora Kassaie jsem byla velmi zvědavá - znám jej z lyrikálu Kudykam, kde ztvárnil titulní roli a nesmazatelně se mi tak vryl do paměti, byl výborný! Ani na Shakespearovi jsem nebyla zklamná - v roli Puka podal opravdu výborný výkon! Z počátku jsem měla trochu strach, že z této zajímavé role udělá jen podivně mumlající bytost (což bylo zpočátku vtipné, ale na celé představení by to určitě nevystačilo), ale on se nádherně rozehrál a dokázal do toho svým časováním, pohybem na scéně a vůči ostatním udělat skvělou podívanou - velmi vtipný!
Hanka Vágnerová byla skvělá - dokázala ze své postavy v jedné chvíli udělat naivní holčičku, která kolem sebe stříká voňavku a v té další velmi uvědomělou ženu, která si tvrdě půjde za tím, co chce. Martin Písařík jí velmi zdatně sekundoval a jeho neustálé snahy byly poměrně komické. Pod vlivem lektvaru byl také velmi zábavnou figurkou a jeho výpady vůči Demétriovi mě opravdu bavily.
Zuzana Stavná v roli Heleny pro mě byla naprosto neznámou herečkou. Byla výborná! Její postava byla vyhnána až k absurditě a poněkud tragické komice a ona to zvládala tak, že nebyla trapná, ale stále vtipná za což jí připisuji mnoho bodů. Lukáš Příkazský mě také velmi bavil - až v poslední chvíli, kdy byl poblázněn lektvarem mi jeho projevy připadaly poměrně přehnané a nezábavné.
Trojice herců v roli Poříze, Klubka a Píšťaly byla výborná. Už při čtení knihy i v jejich pasážích tekly slzy smíchu a pánové to dotáhli k dokonalosti - vtipní (někdy až hrubě, ale kdo by se nezasmál několika méně vytříbeným vtipům?) a pohotoví.
Novomanželé by se mohli zdát jako role naprosto nevýznamné a bezcenné, ale já je oceňuji velmi - věřte, že sedět po celou dobu představení na jevišti, kdy se na vás pozornost zdánlivě nesoustředí (a občas to není jen zdánlivé), ale přesto si pořád udržet masku a hrát není vůbec snadné.
Samozřejmě musím ocenit tanečníky v roli elfů a víl - byli skvělí, nádherní! Krásně doplňovali atmosféru a situaci a na jevišti, moc se mi líbili.
Hudba mě zaujala o trochu méně než třeba u Romea a Julie, ale nemohu říct, že by se do představení nehodila či něco podobného - to už je spíše otázka osobního vkusu, či jak to říci :)

Představení tedy vřele doporučuji a budu doufat, že uvidím další ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janiss Janiss | Web | 22. července 2017 v 20:25 | Reagovat

hej a u nás zase žádné slavnosti nejsou :p byly jednou a šup už nic :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama