Diskuze č. 29

19. května 2017 v 11:21 | Rogue |  Diskuze
Dnešní povídání bude přímo pohádkové ;)
http://data.whicdn.com/images/1205264/large.jpg


Zajímají mě totiž Vaše oblíbené pohádky z děství - nemyslím ani tolik ty "vánoční" jako je Popelka, Jak se budí princezny nebo Grinch. Zajímají mě oblíbené pohádky z vašeho děství, takové, co Vám rodiče četli před spaním nebo jste je poslouchali/sledovali ještě na kazetách. Vzpomenete si? :)

U mě jednoznačně vedl Krteček. Krteček je prostě třída a tuším, že mamka by ještě dnes na požádání vytáhla z paty alespoň tři příběhy, které zná zpaměti. Líbil se mi způsob, jakým je Krtek nakreslen, měla jsem jeho knížky i kazety a mohli jsme číst/sledovat pořád dokola.

Ráda jsem měla i příběhy včelích medvídků - alis Brumdu s Čmeldou. Nikdy jsem si příliš nezamilovala večerníček - loutkoherectví mě nikdy moc nebralo a také se mi nelíbily hlasy, kterými postavičky promlouvaly. Ale měly jsme nádhernou knížku - na jedné stránce příběh a na druhé obrázek, který jej ilustroval. Tuším, že i tady by mamka některé moje oblíbené vytáhla na světlo - sama si vzpomínínám, že to byla především pohádka "Ťukavá" ;)
Dalšími favority byl Křemílek a Vochomůrka. Jejich dobrodružství pro mě často byla až strašidelná (setkání s drakem, veverčákem nebo jezevcem) a vždycky jsem jim držela palce, aby z patálie vyvázli. Oblíbila jsem si i Rákosníčka, ale pouze některá z jeho dobdružství - srdcová je edice Rákosníček a hvězdy. Z pohádek, které promlouvají hlasem Jiřiny Bohdalové jsem si ještě oblíbila Pohádky ovčí babičky (tady vím zcela jistě, že příběh o vlčích Vánocích mamka vysype z rukávu třeba o půlnoci) a Pohádky o Malé čarodějnici.
http://www.nejpohadky.cz/wp-content/uploads/rakosnicek-485x280.png
Do sbírky zvířátkových příběhů musím samozřejmě zahrnout i Povídání o pejskovi a kočičce (především to, jak jim zlý pes snědl dort nebo jak si pejsek roztrhal kalhoty ;) ) a Dášeňku čili život štěněte. U Dášeňky jsem zvlášť milovala příběhy, které ji byly vyprávěny na dobrou noc. Mimochodem, když jsem byla mála tak jsem nerozuměla obratu "čili" a myslela jsem si, že autor udělal chybu a mělo to být "čilý" ;) A do třetice nesmím zapomenout na Kubulu a Kubu Kubikulu. Upřímně si jejich příběhy nepamatuji tak dobře, jako strašidlo Barbuchu, které je od jisté doby doprovázalo. Barbuchy jsem se vůbec nebála, připadala mi hrozně roztomilá a chtěla jsem taky jednu domů.
Moje babička mívala magnetofo a z toho mi pouštěla Rumcajse - to jsem zbožňovala a vydržela jsem nehnutě poslouchat celou desku. Byla to už moc stará deska a občas v ní víc praskalo, lupalo a přeskakovalo, ale mě to dotvřálo tu atmosféru lesa a loupežnických dobrodružství. A stejně tak mě babička naučila milovat knížku Rudyarda Kiplinga - Bajky nebajky.

Jak vidíte byla jsem dítě opravdu pohádkové ;) Myslím, že kdybych se zamýšlela déle, tak přijdu na další pohádky. A taky myslím, že si mamka občas vyčítala to, že mě tak důsledně vštěpovala lásku ke knihám :D

Jaké jsou Vaše příběhy? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Káťule Káťule | Web | 19. května 2017 v 22:30 | Reagovat

Wow, Pohádky ovčí babičky? Z toho jsem měla noční můry ještě tak do deseti let :D. To byl jediný večerníček, který jsem nemohla ani  vystát a bála jsem se u toho, až mi bylo špatně od žaludku :D. Už si vůbec nepamatuju ani jeden příběh, jen ten hororový pocit, který provázel každý jeden díl.

Můj nejoblíbenější byl (a dodnes je) Maxipes Fík! Toho miluju a milovala jsem - jak knížky, tak večerníček. Byla s ním největší sranda :-). Pak bych nedala dopustit na Macha a Šebestovou! A taky Pata a Mata! :-) Pak jsem měla ještě ráda Jen počkej zajíci, Hurvínka a Krkonošské pohádky.

I klasické české, které zmiňuješ, jsem měla ráda (jako Křemílka a Vochomůrku, Rákosníčka, Krtečka, Rumcajse, Pejska a kočičku a další), ale ty přece jen ne tolik.

V poslední době miluju Masha and the Bear, Curious George a In the Night Garden. Ale na Maxipsa Fíka pořád nic nemá :-).

2 Káťule Káťule | Web | 19. května 2017 v 22:33 | Reagovat

[1]: No, a koukám, že jsem komentovala předčasně, zapomněla jsem zmínit pohádky na dobrou noc, které jsem měla ráda. A to ať už je vyprávěl taťka, mamka, strejda, nebo děda! A to proto, že si vymýšleli humorné příběhy rovnou na místě. Na tom bylo nejhorší, že jsme své oblíbené pohádky mohly se ségrou slyšet jen jednou, neboť si je podruhé už nikdo nepamatoval :D. Ale stály za to a přicházely další a nová dobrodružství a hlavně vtipy a hádanky a naše možnost rozhodnutí o ději, což každou takovou pohádku provázelo :-).

3 Janiss Janiss | Web | 21. května 2017 v 21:21 | Reagovat

Tak já měla ráda ty české klasiky, Krteček (pořád mám knížku Krteček a kalhotky/autíčko), Rákosníček, Bob a Bobek, Rumcajs atd.. Co jsem nemusela tak byl Hurvajs a Pat a Mat a vlastně takové ty nekreslené. Přiznávám, že Dášenku jsem teda moc nesledovala, i když jsem měla knihu tak se moc u nás nečetla. Ani vlastně ty klasiky od Božky moc u nás nešly. Co jsem milovala a jako mala mi sbíral atak to byly Minipohádky a to bylo dobrodružství o zvířátkách, atd.. I ty stále mám :D Potom když jsem byla větší tak to v tv začli dávat šmouly, gumídky, kačerov atd.. To bylo něco tehdy nového, tak se na to koukalo každé ráno od 7 o víkendu. Na videokazetách mám disneyovky, medvídka pú atd.. Vím že moje první vhs origoš pohádka byla Pocahontas a z toho jsem byla naprosto unesená:) Máma mi hodně přes spaním četla a po přečtené pohádce následovala vypravěčská pohádka. Nejradši jsem měla o malém koníkovi a jeho dobrodružstvích (třeba jak utekl na pout, a pak si zlomil nohu:), tahala to uplně z paty a musím říct, že i když to bylo z její hlavy tak většinou měly ty pohádky nějaké poučení a ještě ted bych byla schopná nejmín 2 si určitě vzpomenout :D
No a na kazetách mi pouštěli Rumcajse, šmouly, Ferdu mravence a nemusím říkat, že i tyto pohádky stále mám :D

4 Rogue Rogue | Web | 24. května 2017 v 22:51 | Reagovat

[1]: Páni, přímo hororový pocit? Tak to by mě nikdy nenapadlo, že moje oblíbená ovčí babička takto může působit :D Zase je pravda, že ve večerníčkové podobě jsem ji skoro vůbec nesledovala, měla jsem to namluvené na kazetě a pak knížky....
Maxipsa jsem si oblíbila až jako větší a Pata s Matem nemůžu vystát dodnes, mám to tak od dětství a averze se jen stupňuje :-D
Jojo, vymyšlené pohádky mi vyprávěl především dědeček, zbožňovala jsem je! :-) Problém nastal ve chvíli, když jsem chtěla nějakou zopakovat a děda už neměl ponětí, jak to bylo :D

[3]: Taky jsem ráno vstávala na pohádky! Rychlá rota vedla, Kačerov jsem si nikdy moc neoblíbila.

5 Charmed-ka.Pavla Charmed-ka.Pavla | Web | 26. června 2017 v 17:30 | Reagovat

Jé tak teď jsem si docela i zavzpomínala :) Mezi moje oblíbený pohádky, z těch co jsi tu napsala, patřili určitě Křemílek a Vochomůrka, Rákosníček, Krteček, Rumcajs,..potom si vzpomínám, že jsme hodně koukali na Gumítky a občas dávali i Šmouly, ale to za mě byli ještě takové ty původní seriálové díly..jo a ještě My z Kačerova, kvůli tomu jsme si dávali v sobotu ráno budík, aby jsme se mohli koukat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama