Richard III.

2. května 2013 v 22:39 | Rogue |  Divadlo

Režisér: David Drábek
Uvádí: Klicperovo divadlo, Hradec Králové
Délka představení: 2 hodiny, 30 minut ( s přestávkou)

V rámci projektu "Bůh ochraňuj Williama Shakespeara" se Klicperovo divadlo pustilo do dalšího z titulů, jenž vzešly z pera tohoto přeslavného dramatika. Když jsem se na sklonku loňské sezony dozvěděla, že režisérem má být proslulý umělecký šéf David Drábek neubránila jsem se úsměvu a očekávala jsem bombu. A moje představa došla naplnění.


Slova divadla: Kdo by neznal Richarda III., příběh z období války růží, ve kterém se téměř každý York či Lancaster jmenuje Richard nebo Edward, padouch se chechtá a opravdu nezná bratra, královny šílí žalem a cely v Toweru praskají ve švech. To vše a ještě mnohem víc vám ovšem naservírujeme v neodolatelné cynicky komediální kabaretní úpravě!
Byla jsem opravdu potěšená - hra se nestala něčím výsměšným, nebyl to prázdný kus, který by se uváděl pod názvem Richard III a přitom pojednával o něčem docela jiném. Byl to Richard a přeci podán tak, jako ho ještě nikdo neviděl.
Snad to bylo obsazením - vždyť titulní roli, zrádného a hrbatého Richarda hraje žena a muži se zase oblékly do šatů a s grácií zahráli královny! A nebo hudba, která nechybí u žádného z Klicperáckých představení - a že se tu hýčkají skutečně výborní zpěváci! Dopsané postavy, žába, pták a kůň - to dodávalo komiku a příjemně provázelo dějem. Blankvers zůstal zachován, přesto se propašovala řádka aktuálních vtipů komentujících politiku ČR, dění ve světě. Drobná upozornění varující před vším co se stalo a co by se mohlo stát. Projev Jana Sklenáře v samotném závěru. Tleskám a ostatním hru vřele doporučuji a to velmi vřele!

Hrají: Pavlína Štorková, Jan Sklenář, Matěj Anděl, Jan Bílek, Filip Richtermoc, Lubor Novotný, Miroslav Zavičár, Kamila Sedlárová, David Smečka, Josef Čepelka, Jakub Tvrdík, Jan Vápeník a další.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama