Diskuze č. 9

29. března 2013 v 10:00 | Rogue |  Diskuze
Pokouším se "nezaspat", aby další diskuze nebyla po roce, jak už se mi stalo O:-) Budu ráda, když se ještě vyjáříte v předchozí diskuzi, s komentáři jste se moc nerozvášnili ;) A samozřejmě můžete svoje názory psát ke kterékoliv předcházející debatě.
A o čem bude další diskuze? No, z křesla vás to asi neshodí, téma je nasnadě...


Velikonoce!Abych byla úplně upřímná, tak vlastně Velikonoce nemám ráda. Chápu jejich význam z hlediska věřících, jisté tradice mi přijdou úsměvné a vlastně ani nemám nic proti jejich dodržování, ovšem aby mě někdo v pondělí seřezal jako koně na to už žaludek nemám :D Ano, ono to má být lehké vyšlehání do krásy, ale to naprotá většina mužů nechápe a třískají vás tím prutem, kterému se říká pomlázka, jak hluší do vrat.

I když jsem teď napsala, že Velikonoce ráda nemám, musím se přiznat, že se mi na druhou stranu líbí, jak se dodržují například na vesnicích. Všechny ty tradice a zvyklosti, krajové zvláštnosti, o kterých nemají o pár kilometrů dál ani ponětí, nezdřídka se na koledu oblékají do krojů, pečení mazanců a Jidášů... To je podle mě pěkné. A taky mi Velikonce připadají jako jistý posel jara. Ano, vychází vždy na jinou dobu a ne vždy sníh sleze a vykoukne sluníčko, ale většinou se jaro aspoň o něco málo přiblíží.

Jak vyplynulo z výše napsaného, Velikonoce nijak přehnaně neslavím - či spíše vůbec neslavím. Jsem ochotna k nějaké té jarní výzdobě, většinou nabarvíme pár vajec, pro koledníky - příbuzné a dál to neprožíváme.

A teď to je to na vás, piště vše co vás k Velikonocům napadne - jestli a jak je slavíte, jestli tyhle svátky máte rádi, atd., co jen chcete ;)


http://www.coop.cz/magazin/1_2001/img/kraslice1.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anytt* Anytt* | 29. března 2013 v 10:19 | Reagovat

Mně vždycky, když jsem byla malá, přišlo zvláštní, že věřící mají Velikonoce jako mnohem důležitější svátek než Vánoce. Pro mě to tak nikdy nebylo a ne jenom kvůli dárkům, které se na Vánoce dávají, ale hlavně proto, že jsou Vánoce prostě kouzelnější. Každopádně Velikonoce mám až na pomlázku celkem ráda :) Jako malá jsem ve škole barvila vajíčka a pak je nesla domů, což pro mě mělo takový zvláštní význam. No, čím jsem starší, tím míň vajíčka barvím, ale obdivuju lidi, kteří zvyky stále dodržují :)

2 Janiss Janiss | Web | 29. března 2013 v 20:54 | Reagovat

jo je to tradice, ale děsně diskriminující :D jako máš recht, vyšlehat pro krásu (že se to za těch 23 let ještě neprojvilo:D) to je v pohodě, ale že člověka zmlátí jak žito, tak to je na ránu. Ano mám to těžký. Mám 2 starší bráchy a jednoho synovce, táta zlehka, nejstraší brácha zlehka, ale druhý brácha a synovec ti jak magoři :-p a člověk jim za to ještě něco dá, no nejsem magor?:D

3 Káťule Káťule | Web | 31. března 2013 v 14:32 | Reagovat

My na Velikonoce vždycky odjedeme nebo založíme zvonek kapesníkem, aby nezvonil :-). A protože Velikonoce rádi nemáme, tak se u nás prostě neslaví :-). Respektive slaví - do té míry, že dostaneme se ségrou něco nového na sebe, aby nás nepokakal beránek :D. A taky dostaneme třeba čokoládový vajíčko od "velikonočního králíčka" ;-). Miluju pletení pomlázky, to mě baví :-). Ale spíš, než abych s ní dostala, to ji pak radši zasadím :-). Už kolik let jsem nedostala ani malinko a nic na tom měnit nebudu :-). Líbí se mi, jak se Velikonoce slaví v Americe nebo v Británii, ale s českýma Velikonocema ať na mě nikdo nechodí :-). Vajíčka nebarvíme, protože to zabere zbytečný čas - mám je sníst barevný nebo nebarevný? :D

4 Angie Angie | Web | 31. března 2013 v 22:22 | Reagovat

Hm, tak tohle jde tak dost mimo mě, jako někdo tu přijde z rodiny, ale já tu buď nejsem nebo nikam nejdu. Chápu, že to slaví lidé, kteří věří, se vším všudy - ale proč chodí koledovat i ti, kteří pomalu neví, kde je ve městě kostel? Tihle chodí jen proto, aby a) něco dostali, b) ožrali se anebo c) bavit je mlátit ženské. Nevěříš? Nekoleduj! Na to tak nějak přeci nemají právo ani nárok, ne?
Pro mě to nemá smysl, jediné pozitivní na tom je, že jsou prázdniny. Já zítřek strávím nad školou, nakonec - venku to přeci jen vypadá, že zítra pravděpodobněji bude Štědrý den, než Velikonoční pondělí. :-D

5 Angie Angie | Web | 31. března 2013 v 22:22 | Reagovat

Pardon, *c) baví je

6 Moreen Moreen | 7. dubna 2013 v 12:18 | Reagovat

trošku s křížkem po funuse, ale proč ne, taky se vyjádřím.. jako malá jsem měla velikonoce ráda. i když to nepřiznávám, jsem z vesnice s poněkud víc než zvláštním zvykem, tady prostě chodí koledovat malé děti, všechny, bez rozdílu.. takže jsme se ségrou jako malé vyfasovali doma košíčky a se svou říkankou vyrazili po známých, protože většině vesnice jsme říkaly "teto, strejdo".. to mě bavilo :-D teď jsem výrazně proti, tedy jak bylo napsáno výše, jen tak trochu pro krásu proč ne.. ale čím dál víc prosazuju názor, že chlapi chodí koledovat proto, že můžou beztrestně šlehnout ženskou a ještě se zadarmo opijou. takže ne, děkuji. poslední roky buď jedeme pryč a nebo prostě koledníky ignorujeme, zablokovat zvonek je dobré řešení a otevíráme maximálně strejdovi, když přijede s bratránkama. a taťka je rozumnej, takže jeho "vyšlehání" je opravdu jen tak, aby se neřeklo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama