Želary

13. ledna 2013 v 19:10 | Rogue |  Filmy
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/3d/Zelary.jpg
Píší se čtyřicátá léta, doba okupace a protektorátu. Eliška je mladá dívka, toho času z důvodu uzavření vysokých škol nedostudovaná lékařka. Pracuje jako zdravotní sestra v městské nemocnici, má milostný poměr se sympatickým a úspěšným chirurgem Richardem. Eliška i Richard, stejně jako jejich společný přítel, doktor Chládek, jsou zapojeni do domácího odboje. Jedné noci přivezou na chirurgickou kliniku těžce poraněného muže, venkovana ze vzdálených pohraničních hor. Muž potřebuje nutně transfúzi. Má stejnou krevní skupinu jako Eliška. Ta mu svým dárcovstvím zachrání život. Tak se krví naváže pouto, které v našem příběhu vyústí ve zvláštní, neobyčejně silný milostný vztah mezi moderní, městskou, vzdělanou Eliškou a barbarským, přírodním mužem s dětskou duší - Jozou.
Odbojová skupina, v níž jsou lékaři zapojeni, je dekonspirována a pronásledována gestapem. Všem hrozí smrt. Zatímco vedoucí skupiny, primář Richard, milenec Elišky, přes noc zmizí do ilegality, pro Elišku její spolubojovníci za jejími zády narychlo vymyslí jiný, zdánlivě bezpečný úkryt. Dohodnou se s pacientem Jozou, aby Elišku ukryl ve své dřevěnici daleko v horách. S falešnými dokumenty, s novou identitou, je Eliška, nyní Hana, donucena ze dne na den opustit městský život a stát se ženou horala. Žít uprostřed divoké přírody, v horské vesnici, kde se zastavil čas před sto padesáti lety. Tato vesnice sluje tajemným názvem Želary. (csfd.cz)


http://filmcenter.cz/uploaded/w670/20080222045625-titulni-foto-zelary.jpg
http://cdn.moviestillsdb.com/sm/d26dc34487b89d59310a7acf4ba181c1/zelary.jpg
Můj názor:Nebudu zapírat, že k televizní obrazovce mě donutil zasednout pouze fakt, že Želary mám v povinné četbě a myslela jsem, že filmem si pomohu, že dotvoří obraz, co ponechá kniha - a v tuto chvíli varuju všechny, kteří by chtěli mého příkladu následovat, či povinnou četbu obejít shlédnutím filmu. Želary nejsou dobrá volba, protože film si vypůjčil jen název vesnice a osudy vedlejších postav. Ústřední dvojice, kolem které se točí celý film spadá do jiného příběhu byť stejné autorky. To ale jen na okraj.
Annu Geislerovou nemám dvakrát v oblibě, ale musím uznat, že v některých rolích se umí úžasně herecky prosadit a tohle byla jedna z nich. Její výkon se mi opravdu líbil, ta změna a jak se s ní sžívá, co se kolem ní děje, jak to pozoruje, jak se ona sama mění, ale zároveň si svou tvář zachovává, byla to opravdu dobrá podívaná.
Film doporučuji, je to silný příběh!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikněte, prosím!

Klik:-) 100% (307)

Komentáře

1 Jabka Jabka | Web | 14. ledna 2013 v 22:21 | Reagovat

ten film mám hrozně ráda.. :) Ikdyž u mě prostě vždycky budou nejvíc bodovat Pelíšky a Občanský průkaz.. :D hezký článek :)

2 Black Black | Web | 16. ledna 2013 v 10:03 | Reagovat

Asi to bude ostuda, ale film jsem neviděla a nehodlám to napravovat. Neláká mě to.

Noo, zdravé názory možná mám, ale nevím, nakolik je tomu u Bídníků, protože to je srdcovka. Ale pokud se ti líbil muzikál, tak tohle bude taky:)
Cohen je tam trochu mimo, to je pravda, ale kupodivu mi tam i přes to všechno seděl. Helena mu dost pomáhala:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama